Последната редакция на тази книга е от 2021 година.

 

 

IV.3  Операция умножение

 

 

        За извършване на операция умножение Z=X.Y на числа с фиксирана запетая, представени в позиционна бройна система, се прилагат два основни метода - за умножение с младшите разряди напред и за умножение със старшите разряди напред. Всеки един от тези методи може да бъде алгоритмизиран или по схемата с неподвижно множимо, или по схемата с неподвижна междинна сума. Всяка от получените четири схеми за организация може да има своите разновидности, зависещи от кода, в който са представени операндите. Излишно е да обясняваме, че числата са представени в двоична бройна система.

        Главна обща особеност на операция умножение е удвоеният формат на резултата, по отношение на този на операндите.

        Всички числени примери са изпълнени във вид на рисунка, която зависи от логическата структура на съответното устройство и на разположението на логическите му възли в нейната схема. Всяка такава логическа структура е синтезирана в пряка връзка с алгоритъма на съответната аритметическа операция, по която тя функционира. Методите, алгоритмите и синтезът на логическите структури читателят ще намери в съответните раздели на книга [1]. Всеки числен пример, който е представен в тази книга, има за цел да илюстрира съответния алгоритъм. В този смисъл обаче той демонстрира и неговата правилност, както и правилността на самата логическа структура на съответното устройство. Ето защо примерите нямат самостоятелно значение – те са илюстрация на теорията, синтеза и реализацията на съответното устройство. Това означава, че читателят следва да разглежда книгите съвместно.

        В разделът по-долу са илюстрирани двата метода за умножение, според схемата с неподвижно множимо. Изборът на тази схема за изпълнение на операцията е обоснован в книга [1]. Ще обърнем внимание, че ръчното умножение, което познава всеки от нас, се изпълнява по схемата с неподвижна междинна сума.

 

 

 

IV.3.1  Умножение на числа с дясно фиксирана запетая по модул

 

 

А)  УМНОЖЕНИЕ С МЛАДШИТЕ РАЗРЯДИ НАПРЕД ПО СХЕМАТА С НЕПОДВИЖНО МНОЖИМО

 

ПРИМЕР 49.  Да се изпълни операция умножение  Z=X.Y  на числата  X=28  и  Y=21,  които са представени в разрядна мрежа с дължина  n=6[b].

 

|X| =  0  11100;                |Y| =  0  10101

 

 

 

 

        От примера се вижда, че на всеки такт се изпълнява операция събиране и изместване или само изместване, в зависимост от цифрите на множителя. Изместванията са толкова, колкото е n - дължината на разрядната мрежа. Форматът на произведението е 2.n. При всеки нов такт младшите разряди на междинната сума навлизат в полето на изместващият се множител.

 

 

 

Б)  УМНОЖЕНИЕ СЪС СТАРШИТЕ РАЗРЯДИ НАПРЕД ПО СХЕМАТА С НЕПОДВИЖНО МНОЖИМО

 

        В тази схема изместванията предхождат събирането. Междинната сума при изместването си наляво навлиза в полето на множителя. Тук, за разлика от предидущата схема, събирането се извършва по цялата дължина на междинната сума - 2n разряда, чрез разпространяване на преноса от младшата й половина в старшата.

 

 

ПРИМЕР 50.  Да се изпълни операция умножение  Z=X.Y  на числата  X=28  и  Y=21,  които са представени в разрядна мрежа с дължина  n=6[b].

 

|X| =  0  11100;                |Y| =  0  10101

 

 

 

 

 

 

Следващият раздел е:

4.3.2  Умножение на числа със знак с дясно фиксирана запетая, представени в допълнителен код